
Placering på ortopeden
Ortopedi är en specialité inom medicin med fokus på frakturer och andra skador på rörelseapparaten. Här var vi placerade i två veckor och under denna tid fick vi vara på operation, akutmottagning samt vanlig mottagning.
Vecka 1. Teori och akutmottagning
Första dagen hade vi seminarium om frakturer, handläggning och lite om behandling. Hur hanterar man egentligen en väldigt smärtpåverkad patient som kommer in akut med en misstänkt fraktur? Det kändes bra att börja med ett intro i form av seminarium för att få lite kött på benen inför placeringarna.
På akuten träffade vi patienter som kom in på grund av åkommor som fraktur, luxerade leder eller andra mindre traumaskador. Det finns egentligen hur många olika skador som helst och det gäller att ha koll på anatomin! Det vi får göra som läkarstudenter på akuten är att undersöka patienter, sy ihop sår, punktera och reponera luxerade leder m.fl.
Under våra dagar på akuten blev vi även introducerade till gips! Det är vanligt förekommande när man hanterar frakturer och används generöst. Vi lärde oss gipsteknik samt vad för gips som används till olika typer av skador. Därefter examinerades vi genom att gipsa varandra (på bilden ser ni min arm som ska gipsas!).

Vecka 2. Dagoperation och mottagning
Dagoperation var min absoluta favoritdag under ortopedplaceringen. Här utförs kirurgiska ingrepp som inte kräver inneliggande eftervård av patienten. Jag fick assistera totalt 4 operationer vilket inkluderade att sy ihop sår, sätta skruvar och hålla hakar. Jag tycker särskilt mycket om miljön inne på operation då arbetssättet ofta är väldigt strukturerat och man är väldigt fokuserad.
På mottagning träffade jag patienter som skulle antingen opereras eller följas upp efter genomgången operation/annan behandling. På mottagning får man en bättre förståelse för olika vårdförlopp och hur skador hanteras. Det är ju det vi examineras på i slutet av dagen, så mottagningsdagar är uppskattade.
Nu när ortopedplaceringen är slut börjar min nästa placering vilket är på Ersta sjukhus! Här ska jag vara kommande 3 veckor. Det kommer bli mycket fokus på kirurgi och en hel del operationer. Jag är minst sagt väldigt taggad!
Önskar er alla en fin vecka i solen!
/Eileen, läkarstudent.
0 kommentarer